fallback

Ако САЩ и Китай не се разберат, европейската икономиката ще изпита болка

Според анализатори Европа ще се сблъска с по-голяма икономическата нестабилност, ако САЩ ограничат инвестициите си в Китай

10:40 | 04.10.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Снимка: pixabey

Европа би изпитала още по-голяма икономическа болка, ако администрацията на Тръмп реши да продължи с налагането на инвестиционни ограничения на Китай, коментират анализатори пред CNBC.

Наскоро няколко новинарски издания съобщиха, че Белият дом продължава да търси начини за ограничаване на инвестиционните връзки между двете най-големи икономики в света.

Смята се, че вариантите, които се разглеждат, включват премахване на китайските акции от американските борси и ограничаване на инвестициите на държавните пенсионни фондове на китайския пазар.

Говорителят на китайското външно министерство Грег Шуан заяви пред репортери по-рано тази седмица, че всякакви стъпки по премахване на търгувани акции ще „навредят на интересите на китайските и американските компании и граждани, ще създадат сътресения на финансовите пазари и ще застрашат глобалната търговия и икономически растеж“, посочва Ройтерс.

„Ако тези заплахи бъдат изпълнени, рискът за Европа идва от това, че непрекъснато ескалираща търговска война може да предизвика по-нататъшно спадане на юана“, заяви пред CNBC Константин Фрейзър, европейски политически анализатор в изследователската група TS Lombard,.

„Това означава по-ниско търсене от страна на Китай и останалия свят - и повече болка за силно зависимата от износа Европа“, допълни той.

Клет Уилямс , бивш заместник-директор на Националния икономически съвет на САЩ, заяви пред CNBC по-рано тази седмица, че прекъсването на паричния поток между Вашингтон и Пекин е идея, която си струва да се обмисли.

Той обаче предупреди, че подобен ход може да предизвика обратен удар, ако не бъде извършен правилно.

Агате Демарайс, директор по глобално прогнозиране в Economist Intelligence Unit (EIU), каза пред CNBC по имейл, че очаква САЩ да „продължат с налагането на санкции, насочени срещу китайски компании и банки“.

„Екстратериториално влияни на санкциите на САЩ задължава всички компании по света, използващи щатския долар, да прекратят своите бизнес сделки със санкционирани субекти. Това означава, че тези ходове биха прекъснали връзките на китайскитебанки с техните международни колеги.“

„Ако международните банки не прекратят отношенията си със субекти, идващи от Китай, биха могли да бъдат изправени пред глоби, достигащи милиарди щатски долари", каза Демарайс.

Икономическият съветник на Белия дом Питър Наваро и лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл отхвърлиха идеята за евентуални ограничения на инвестициите на САЩ в Китай.

Помощният секретар за връзките с обществеността на Министерството на финансите на САЩ също заяви в изявление през уикенда, че „администрацията не обмисля да блокира достъпа на китайските компании до американските фондови борси. Ние приветстваме инвестициите в Съединените щати".

Този ход се възприема от много инвеститори като усилие за спечелване на предимство в предстоящите търговски преговори между САЩ и Китай.

Вашингтон и Пекин наложиха взаимни мита на стоки на стойност на милиарди долари от началото на 2018 г., като разклатиха финансовите пазари и развалиха настроенията на бизнеса и потребителите.

Продължаващата търговска война между САЩ и Китай хвърли сянка върху перспективите за глобален растеж в момент, когато Европа изглежда близо до влизане в рецесия.

В тази обстановка, преговарящи от САЩ и Китай ще се срещнат във Вашингтон на 10 октомври в опит да прекъснат застоя и да намалят напрежението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:59 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още